Piena industrija un piena cenas

Piens ir viens no tiem produktiem, ko Latvijas mājsaimniecības ikdienā lieto kā pirmās nepieciešamības preci un tāpēc arī, kā notiek izmaiņas piena un piena produktu cenā, tā tās uzreiz ir jūtamas visiem Latvijas iedzīvotājiem. Tieši tāpēc neseno notikumu rezultātā, kur Krievija liedza ievest savā valstī piena produktus no Latvijas, mūsu piensaimniekiem bija jāsāk samazināt cenas mazā pieprasījuma dēļ. Vietējais piena noiets ir krietni par mazu, lai nosegtu lielo saimniecību apgrozījumu, un eksports uz kaimiņvalstīm, kā Lietuvu un Igauniju arī pēdējā laikā ir apstājies, jo arī šo valstu piensaimnieki cenšas atbalstīt savējos tādā veidā samazinot iepirkumu no ārzemēm, pat tad, ja tas būtu lētāk, kā pašmāju piena iepirkums.
Latvijā vidēji, lai saražotu vienu litru piena ir nepieciešams iztērēt 24 Eiro centus, bet vidējā iepirkuma cena ir 29 Eiro centi, par kuru, tad lauksaimnieki pārdod šo saražoto pienu rūpnīcām, kas tālāk iepako, pārstrādā no nodod piena produktus veikaliem un vairumtirgotājiem. Bet neseno notikumu dēļ piena iepirkuma cenas nokrita no 29 centiem par litru līdz 25 vai pat 19 centiem, kas nozīmē, ka piena iepirkuma cena ir mazāka, kā tā ražošanas izmaksas, jo lai saražotu vienu litru ir nepieciešami 24 centi, bet ja piens tiek iepirkts par mazāku samaksu, tad lauksaimniekiem rodas zaudējumi. 24 centu pašizmaksu var iegūt aprēķināt lauksaimniecību vidējs izdevumus pārtikai, lauksaimniecības tehnikai, algām, degvielai un citām izmaksām, un tālāk izdalot šo skaitli ar pārdoto litru piena daudzumu. Protams, pilnīgi visa produkcija vienmēr netiek realizēta un tāpēc pašizmaksa ir nedaudz lielāka, bet tā rēķināt nedrīkst, jo jāskatās jau ir tas, cik daudz lauksaimniekiem ir ienākumu un izdevumu un vai viņu bizness vispār spēj veikt peļņu.

Viss šis nozīmē, ka Lauksaimniekiem, būtībā ir jāņem kredīti, lai spētu izvilkt šos grūtos periodus un nogaidītu kamēr tirgus nostabilizēsies vai arī vienkārši jāpamet šis bizness! Parasti lauksaimniekiem ir pieejami aizdevumi ar normāliem procentiem un nav gluži jāņem ātrie kredīti, bet no tā tālu nav, jo nereti, lai modernizētu savas lauksaimniecības šie cilvēki jau tā ir saņēmuši aizdevumus, kurus tad tie plānoja maksāt no šīs peļņas, kas tiktu gūta no piena pārdošanas, bet pie šāda tirgus stāvokļa to izdarīt būs visai neiespējami, jo gan piena iepircēji samazina cenas gan arī tie vienkārši nav spējīgi iepirkt tik daudz produkcijas, cik Latvijā tiek saražota.
Ja apskatāmies uz kopējo piena nozari redzams, ka Latvijā ik dienu vidēji tiek saražotas 2000 tonnas piena, bet tikai 1400 tonnu piena tiek pārstrādāts tepat Latvijā un pārējā produkcija tiek sūtīta uz ārzemēm, jo Latvijas piena produktu pirktspēja ir visai maza. Ja rēķinām, ka viena Kilograma cena ir vidēji 29 centi, tad dienā Latvijas piena tirgus apgroza aptuveni 580 tūkstošus Eiro, bet gada laikā šajā nozarē apgrozījums ir aptuveni 210 miljoni Eiro, kas noteikti nav no tiem lielākajiem, bet visticamāk, ka šī nozare kopumā ir viena no stabilākajām un nodarbina lielu daļu Latvijas iedzīvotāju. Protams, ka tālākā mazumtirdzniecības apgrozījuma apjoms ir daudz lielāks, jo ir daudz lielāki uzcenojumi, un pastāv dažādi piena produkti, ne tikai šķidrais piens savā pamata formā. Un kopējā siera, biezpiena, krējuma, sviesta utt nozare noteikti ir vismaz miljarda eiro apmērā, ja ne pat vairāk, un tāpēc mūsu valdībai noteikti būtu jāpievērš lielāka uzmanība tam, kas notiek mums apkārt un jāatbalsta piensaimnieki!